Виступ на педраді

ФОРМУВАННЯ У МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЦІННІСНОГО ВІДНОШЕННЯ ДО ПРАЦІ, РОЗУМІННЯ ЙОГО РОЛІ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ І В СУСПІЛЬСТВІ

Праця – основне джерело матеріального і духовного багатства суспільства, моральний обов’язок людини, фундамент особистісного розвитку.

Трудове виховання в школі посідає одне із провідних місць у системі гармонійного розвитку школярів. Необхідно,  щоб бажання школяра займатися певною трудовою діяльністю реалізувалося найбільш повно з опорою на інтереси, психо-фізіологічні можливості учнів. Для цього необхідно, якомога раніше починати роботу з формування позитивного ставлення дитини до праці. Найсприятливішим періодом  для виховання позитивного ставлення до праці є дошкільний та молодший шкільний вік. Саме в цьому віці у процесі праці дитина набуває трудові навички та уміння, розвиває життєво важливі якості особистості. Вели роль тут належить сім’ї.

Видатний педагог А.С.Макаренко розробив цілу систему трудового виховання у сім’ї. Він  вважав, що особливо важливою для трудового виховання у сім’ї є участь дитини в господарських справах. Макаренко визначав більше ніж 20 видів трудової діяльності дітей у сім’ї. (Аналіз анкетування учнів 2 класу).

За своїм змістом праця дітей початкових класів розподіляється на самообслуговування, господарч0 – побутову, ручну і художню працю.

Самообслуговування включає в себе догляд за своїми речами, прибирання робочого місця, чергування у класі, ремонт підручників, посібників. Наступний вид трудової діяльності є суспільно – корисна праця на території школи. До неї можна залучати навіть учнів першого класу.

Господарчо – побутова  праця – це вид діяльності, який здатний опанувати кожен учень початкових класів. Змістом її є прибирання класної кімнати, прибирання у їдальні, догляд за партами, меблями, їх збереження.

На уроках трудового навчання у 1 – 4 класах повинен бути закладений фундамент загально трудової підготовки.

Формування позитивного ставлення до праці в початкові школі включає не тільки участь дітей у певній діяльності, а й ознайомлення з працею людей. При цьому вирішуються основні завдання профорієнтаційної роботи, яка здійснюється на уроках читання, української мови, математики, трудового навчання, образотворчого мистецтва.

З досвіду роботи

На своїх уроках я застосовую різноманітні види діяльності щодо трудового виховання та профорієнтаційної роботи.

Українська мова – рольові  ігри «У магазині», «У бібліотеці», «У аптеці», «На прийомі у лікаря», «У міському транспорті».

Авторське крісло: «Який шлях пройшов хліб» (професії – агроном,  тракторист, комбайнер, водій, пекар, продавець.)

Читання твори: А.Костецький «Головна професія», Д. Павличко. «Школа», Л. Глібов «Бачити – не бачить».

Гра «Розсипанка» (робота над прислів’ями трудового спрямовлення).

Математика (текстові задачі про роботу токаря, слюсаря, швачки, фермера).

Місто мого дитинства: теми про основні професії людей нашого міста «Місто – трудівник», «Місто вчених і студентів».